3 łatwe sposoby na przyjemniejsze życie

W życiu odczuwanie szczęścia zazwyczaj przekładamy na bardziej odpowiedni moment. Obiecujemy sobie, że tylko, gdy zmienimy pracę, wyprowadzimy się od teściów, dziecko pójdzie do przedszkola, to wtedy będzie ten idealny dzień, w którym przyjdzie czas na zmiany. I ten czas mija, a my dokonujemy kolejnych postanowień i w zasadzie nic w naszym życiu psychologicznym się nie zmieniło, a już na pewno nie to, że jest ono diametralnie szczęśliwsze.

Jak mieć lepsze życie, gdy nie ma czasu na wprowadzanie dużych zmian? Jest kilka prostych psychologicznych trików.


Zacznij od rana!
Od razu po przebudzeniu odpowiedz sobie w myślach lub na papierze, co byś dzisiaj zrobił inaczej, gdybyś był szczęśliwszy o kilka procent, np. 5-10% i dopiero wtedy rozpocznij nowy dzień, mając na uwadze swoją notatkę. Według psychologii stworzysz sobie pewną wizję tego co możesz zrobić, żeby czuć się lepiej i być może nieświadomie zaczniesz dążyć do jej realizacji.


W środku dnia
Zazwyczaj prze cały dzień przebiegamy, jakby nas ktoś gonił. Moment za momentem przecieka nam przez palce, a czas stał się naszym wrogiem numer jeden. Zatrzymaj się na kilka minut - to najłatwiejsza rada jaką może dać Ci psycholog lub psychoterapeuta. Uświadom sobie chwilę tu i teraz, zamknij oczy, oddychaj czysto i świadomie. Zastanów się dokąd tak pędzisz. A później uśmiechnij się do siebie i podążaj dalej, ale już spokojniejszy/a i bardziej świadomy/a.


Wieczorem.
Wieczór powinien być czasem odpoczynku, przemyśleń i regeneracji. To jest ten moment, w którym możesz zastanowić się co Cię spotkało: dobrego i złego. Jak sobie z tym poradziłeś, w jaki nastrój Cię to wprawiło, jakie emocje wywołało. Staraj się każdego dnia odszukać co najmniej 3-5 rzeczy miłych i przyjemnych, które Cię spotkały danego dnia (to może być cokolwiek, np. że miło pogawędziłaś z Panią sprzedającą kawę, albo widziałeś przepiękny zachód słońca, albo spotkałeś się z naszym psychologiem w Skierniewicach :).


Powtarzaj te czynności codziennie, aż wejdą w nawyk i zaczniesz je robić nieświadomie. Psychologowie i psychoterapeuci są zgodni co do tego, że świadome "tu i teraz" oraz przekierowywanie uwagi na pozytywne aspekty dnia codziennego jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego.