Jak formułować cele?

Jak tworzyć cele, które zrealizujesz! Plan jest prosty, pokażę Ci jak małym wysiłkiem możesz wprowadzić zmiany w swoim życiu.

 

Prawidłowo sformułowany cel zawiera 6 kroków. Weź kartkę i długopis i skup się na elementach, które przedstawię poniżej.

1. Cel powinien być sformułowany pozytywnie.

Chodzi o to, żebyś zastanowił się czego chcesz, a nie czego nie chcesz. Często osoby zgłaszające się do mojego gabinetu mówią: nie chcę tyle jeść, albo nie chcę być taki nerwowy, nie chcę się kłócić z mężem, krzyczeć na dzieci itp.

Wiedzą czego nie chcą, ale czy zastanowiły się kiedyś czego chcą! Bo to jest właśnie punkt wyjścia do realizacji postanowień noworocznych. Podczas sesji psychologicznej zmieniamy cele na możliwe do zrealizowania: chcę się zdrowiej odżywiać, chcę być spokojniejszy, chcę dobrych relacji z rodziną. Od tak postawionych celów możemy przejść dalej…

 

2. Cel powinien być zależny ode mnie.

Nie mamy wpływu na to co zrobią inni, przynajmniej nie bezpośredniego. Możemy odpowiadać tylko za własne uczucia, przekonania i postępowanie. Zatem błędnie sformułowany cel brzmi: chcę, żeby mój mąż mniej pił, albo chcę, żeby on był lepszym ojcem.

Możliwe do zrealizowania są tylko te postanowienia, na które masz realny wpływ. Na przykład masz wpływ na to: chcę być bardziej asertywna, chcę zacząć uprawiać sport, chcę być konsekwentna w wychowaniu dziecka. Krótko mówiąc chodzi o to, co Ty możesz zrobić! Dla wszystkich pozostałych mam dobrą wiadomość: przechodząc własną psychoterapię i porządkując swoje życie – pośrednio wywieramy wpływ i zmieniamy relacje z bliskimi!

 

3. Cel powinien być szczegółowy.

Powyżej podałam Ci ogólny zakres postanowień, jakie padają w gabinecie psychologa. Teraz przechodzimy do tego, jak szczegółowo powinien być sformułowany cel, żeby przejść do jego realizacji. Postanowienie takie powinno odpowiadać na pytania: kto? gdzie? kiedy? co i jak dokładnie.

Na przykład źle sformułowany cel brzmi: chcę schudnąć. Jak to zwykle bywa z takimi postanowieniami noworocznymi, prawdopodobnie już przestałeś go realizować. Prawidłowo sformułowany cel powinien określać co zamierzasz zrobić, żeby schudnąć: pójdę do dietetyka, zapiszę się na siłownię, zacznę uczęszczać na wspierające sesje hipnozy (motywacji możecie szukać w gabinecie BESTO Ośrodek Usług Psychologicznych).

Następnie określ dokładnie kiedy to będziesz robił i zapisz w kalendarzu, żebyś nie przeoczył w natłoku codziennych zajęć. Na przykład: codziennie o 19:00 wyjdę pobiegać, codziennie po powrocie z pracy przygotuję sobie zdrowe posiłki na kolejny dzień, w najbliższy czwartek zadzwonię, żeby umówić się do dietetyka, czy specjalisty hipnozy terapeutycznej i klinicznej. Pamiętaj, tutaj liczy się konkret!

 

4. Cel powinien być rozpoznawalny.

Po czym poznasz, że go osiągnąłeś? Co zobaczysz, usłyszysz lub jak się będziesz czuł? Na przykład: zmieszczę się w jeansy sprzed dwóch lat, będę potrafił porozumieć się po angielsku podczas spotkania służbowego, usłyszę komplement, że dobrze wyglądam, będę potrafiła spokojnie porozmawiać z mężem o mojej pracy.

 

5. Cel powinien być w sam raz.

Nie stawiaj sobie nierealnie dużych celów, które wymagają zbyt długiego czasu realizacji, ani zbyt małego, który nie będzie wymagał żadnego wysiłku, bo szybko o nim zapomnisz lub spoczniesz na laurach. Na przykład źle sformułowane postanowienie noworoczne brzmi: chcę schudnąć 15 kilogramów w miesiąc – zbyt duże, chcę nauczyć się pięciu słów po angielsku miesięcznie – zbyt małe. Prawidłowo sformułowany cel powinien być możliwy do zrealizowania bez całkowitej zmiany dotychczasowego życia, ale taki, żebyś dostrzegł jego rezultaty w niedługim czasie.

 

6. Cel powinien być ekologiczny.

I nie chodzi tu o powszechnie rozumianą ekologię, ale o to, jakie konsekwencje w Twoim życiu i relacjach spowoduje jego realizacja. Na kogo wywrzesz wpływ zmianą w swoim życiu. Zastanów się nad wszystkimi za i przeciw i dopiero mając takie informacje przystąp do realizacji bądź korekty swojego postanowienia. A teraz do dzieła!


Jeśli pewne zmiany w Twoim życiu wymagają głębszego zrozumienia lub motywacji – zapraszam do kontaktu przez Facebooka BESTO Ośrodek Usług Psychologicznych lub pod numerem telefonu 501 15 15 78. Wspólnie dobierzemy najodpowiedniejszą formę dalszej pracy.